Zaznacz stronę

TERAPIA MŁODZIEŻY

Czas dojrzewania i stawiania się dorosłym człowiek często jest bardzo trudnym i burzliwym okresem. Jest wyzwaniem dla nastolatka i jego rodziców.

Konsulatacja psychologiczna przeznaczona jest dla rodziców, którzy niepokoją się zachowaniem swojego  nastoletniego dziecka. Służy nazwaniu i rozpoznaniu problemu, czy leży bardziej w wnętrzu rodzica, czy nastolatka. Rozróżnię dwa źródła trudności:

  • Wewnętrzne poczucie rodzica, że z jakiś powód jest mu trudno wytrzymywać swoje dziecko. Te powody podlegają pracy terapeutycznej. Jest naturalną sprawą, że rodzicami targają różne emocje wobec nastolatka – od złości, po miłość. Każdy rodzic w pewnym momencie zastanawia się czy jest wystarczająco dobrym rodzicem? Czy dobrze sobie radzi z wychowaniem ? Czy może niezałatwione sprawy z mojej przeszłości, rzutują na to, jakim rodzicem jestem?

Może być też tak, że nastolatek obiektywnie potrzebuje pomocy/rozmowy z psychologiem, czego nie widzi, a widzą to rodzice.

  •  Wewnętrzne poczucie nastolatka, że potrzebuje rozmowy z psychologiem na nurtujące go tematy.

Psychoanlityczna terapia młodzieży – polega na rozmowie nastolatka z terapeutą, która przynosi ulgę i większą akceptację siebie w tak trudnym czasie, jakim jest dojrzewanie. Zajmuję się trudnościami okresu dorastania u młodzieży, takimi jak:

–         niechęć do nauki

–         trudności w kontakcie z rówieśnikami

–         trudność z akceptacją siebie

–         nadmierny niepokój

–         fobia

–         obniżony nastrój i samoocenę

–         doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej bądź seksualnej

Jeśli na terapię zdecyduje się rodzic i nastolatek, to jedno z nich może zostać w terapii u mnie, a drugiej osobie mogę polecić innego terapeutę. Wynika to z zadbania o dobre warunki i uszanowania potrzeb nastolatka i rodzica.