Zaznacz stronę

Przełom roku zwykle jest czasem podsumowań i refleksji. Myślimy co nam się udało, co się nie udało i może dlaczego pewnych spraw zaniechaliśmy, choć dwanaście miesięcy wcześniej mieliśmy do nich zapał. Więc o co chodzi?

Marzyć i realizować marzenia to piękna sprawa. Tym, którym udało się spełnić swoje marzenie albo są w trakcie jego realizacji, rozpiera duma, szczęście i spokój ze spełnienia.

Bardzo ważne jest precyzyjne nazwanie swojego marzenia-pragnienia np. wybuduję dom, zacznę stawiać granice w takiej sytuacji, takiej osobie….
Uczciwie przed sobą powiedz dlaczego chcesz to zrobić? Co się w Tobie zmieni? Jak przypuszczalnie inni zareagują na Twoją zmianę? Czy marzenie jest na pewno Twoim pragnieniem? ( np., gdy wybudowanie domu jest dla kogoś bliskiego, a Ty chętnie będziesz mieszkać, gdzie mieszkasz, bo nie lubisz prac wokół domu, albo Tobie nie przeszkadza, kiedy innym nie odmawiasz i jesteś bardziej dla innych niż dla siebie).

Kolejnym krokiem jest ZAPAŁ, PASJA, chęć spełnienia, która wypływa z Ciebie.

Następnie podejmij decyzję, że chcesz „to” spełnić. Nie na zasadzie: „ok., spróbuję, może się uda”. Musisz pałać chęcią. Taka decyzja niesie za sobą określone konsekwencje. Będziesz musiał/a z czegoś zrezygnować, znosić jakąś niedogodność, dokonać różnych wyborów, które zbliżą Ciebie do celu. Kiedy mówisz światu o swoim marzeniu, możesz liczyć na jego poparcie i pomoc. Zdaniem P. Coelho „Gdy czegoś pragniesz, cały wszechświat pomaga ci zrealizować marzenia.” To jest prawda, pod warunkiem, że wierzysz w sukces i wewnętrzne spełnienie.

Na działanie wybierz możliwie najdogodniejszy czas i warunki. Zrezygnuj z myśli, że „kiedyś” będzie czas i warunki idealne – bo nie będzie. Ci co szukają ideału, nie znajdują go, bo coś takiego nie istnieje.

Oczywiście będzie Tobie trudno. Będziesz mieć chwile zwątpienia, będziesz czuć lęk przed niepowodzeniem i rozczarowaniem. Różne przeszkody na drodze do spełnienia, to część drogi do pokonania. Potraktuj je jako ważną zmienną, której wcześniej nie uwzględniłeś/aś, a mogą powstrzymywać przed pochopnym działaniem ale też dalej umacniać Ciebie w działaniu. Na Twojej drodze stanie wiele osób, które będą twierdzić, że coś jest nierealne, nie uda się, że jest zły czas itd.. W znacznym stopniu te osoby będą mówić o Twoich lękach i obawach. Możesz też otaczać się osobami, które wierzą w Twoje spełnienie i chcą Tobie w nim pomagać.

Rób codziennie choćby jedną rzecz, która przybliży Ciebie do spełnienia. Może być to wysiłek fizyczny, zasięgnięcie informacji, rozmowa, przeczytanie czegoś, prośba o pomoc itp. Cokolwiek, co przybliży Ciebie do celu. Ważne żebyś się nie poddawał/a, tylko rozapalał/a swój entuzjazm.

Możesz opisać lub/i rozrysować swój plan działania i jego poszczególne kroki, które zbliżą Ciebie do spełnienia.

Powodzenia w realizacji marzeń i wewnętrznym spełnieniu !
Joanna Paras